"The Grid. A digital frontier. I tried to picture clusters of information as they move through the computer. What did they look like? Ships? Motorcycles? Were the circuits like freeways? I kept dreaming of a world I thought I’d never see. And then, one day, I got in." — Tron: Legacy

2013-03-05

Android 4.0 na PC

Kolejna ściąga. Tym razem szybka konfiguracja Androida przy użyciu VirtualBox.

Jeżeli ktoś już bawił się w tworzenie aplikacji, to wie, że czas startu emulatora dołączanego do androidowego SDK może przysporzyć człowieka o kolejne siwe włosy. Potrzebowałem ostatnio na gwałt czegoś, co zastąpi mi w deweloperce tablet. Czemuż to? Otóż, po kilku reinstalacjach systemu, głównie po to by przetestować różne ROMy zaczął szwankować Bluetooth. Przez kilku tygodni, mimo kilku wycieczek ze śrubokrętem i czyszczenia elektroniki Bluetooth nie działał. Do wczoraj... Gdy zakupiłem adapter Bluetooth i znalazłem odpowiednią wersję pod maszynę wirtualną, która w miarę działa, nagle tabletowy odpowiednik ożył. Jak na złość. Ręce opadają... No nic, 20 PLN to nic takiego, a już nie wierzę, że pewnego dnia znów BT w tablecie odmówi posłuszeństwa. Wybrałem więc opcję dalszej pracy bez tabletu. 

Obr. 1. Ekran blokady.

Jedyną bezproblemowo działającą (z kilu testowanych) wersją Androida okazała się wersja 4.0 na eeepc. Dokładnie to obraz android-x86-4.0-RC2-eeepc.iso ze strony http://www.android-x86.org/download. Jako jedyny bezproblemowo obsługuje sieć i Bluetooth. Wersja 2.2 miała problemy z konfiguracją sieci, a za to dział Bluetooth. W wersji ostatniej (4.2) natomiast jest odwrotnie.


Po ściągnięciu VirtualBox należy także ściągnąć dodatkową paczkę narzędzi: VM VirtualBox Extension Pack. Należy pamiętać by wersje VirtualBox i paczki narzędziowej były takie same. 


Dla instalacji maszyny stacjonarnie, bez opcji LiveCD zarezerwowałem 1.5GB przestrzeni dyskowej, podłączyłem 2 rdzenie procesora. Jako, że moja aplikacja domyślnie działa w orientacji pionowej trzeba było też edytować kilka plików konfiguracyjnych. W Menu wyboru wybrać VESA Mode by uruchomić lub Install to disk by zainstalować na stałe. Jeżeli to drugie, to najpierw zainstalować GRUB, a pod koniec instalacji jeżeli instalator zapyta się czy zamontować /system do odczytu i zapisu potwierdzić Yes. Umniejszy to później liczbę problemów z edytowaniem plików Androida.